Jak pečovat o diamanty a diamantové šperky

Diamantovými šperky jste si možná splnili jeden z životních snů. Je samozřejmé, že chcete, aby jejich krása a úžasný lesk byly stejné, jako když jste je získali. Vaše šperky neztratí nic ze své krásy, budete-li se pravidelně věnovat jejich údržbě.

Jednoduché rady

Vaše šperky neztratí nic ze své krásy, budete-li se pravidelně věnovat jejich údržbě. Diamant se může poškrábat o jiný diamant. Je proto důležité uchovávat diamantové šperky odděleně v samostatných krabičkách či ve šperkovnici, kde každý šperk má svůj prostor.
Diamantové šperky nenoste, pokud budete vykonávat těžkou fyzickou práci. Korunka držící diamant, by se mohla uvolnit a není vyloučeno, že byste mohli diamant ztratit. Jako prevenci navštivte při intenzivním nošení šperku každých šest měsíců šperkaře, aby zkontroloval a případně upravil usazení diamantů. Stálý třpyt diamantů zajistíte jejich čištěním. Nejlepší je přenechat čištění a údržbu pravidelně každého půl roku profesionálům. Existují ale i domácí metody:

Voda s jaremNamočte šperky do vlažné jarové vody.  Lehce šperky očistěte měkkým kartáčkem na zuby. Potom každý šperk opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou. Šperky opatrně osušte v jemné tkanině. Ujistěte se, že v nádobě žádný šperk nezůstal, a teprve poté umývací lázeň vylijte.

Domácí čpavek

Umístěte šperky na půl hodiny do roztoku 1:100 dvaceti pěti procentního amoniaku a teplé jarové vody. Po vyjmutí je jemným štětcem z obou stran očistěte. Potom šperky ponořte podruhé do roztoku, následně opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a usušte v papírové utěrce.

Alkohol

K čištění můžeme také použít alkohol, ale bez barviv a různých jiných přísad. Jde o bezpečnou metodu vyčistění diamantů. Doporučujeme čistý líh dostupný v každé lékárně. Jednoduše stačí ponořit šperky do sklenice s lihem a asi za jednu hodinu pročistit kartáčkem. Poté je osušíte v jemné tkanině.

 

 

 

 

 

DIC ŠPERKY vše, co potřebujete vědět o diamantových špercích