Jak vybrat ten správný šperk?

Chcete svou partnerku překvapit krásným šperkem a netušíte, kde a jak s výběrem začít? S pomocí našeho průvodce bude Vaše volba o něco snazší. Uklidňujícím faktem je, že má-li Vás Vaše partnerka ráda, pak se jí jistě bude líbit každý šperk, který jí darujete.

 

Výběr šperků může být i zábava, nesmíte se toho bát už od začátku. Sami alespoň zjistíte, jak dobře svou partnerku znáte. Při výběru šperku si zkuste zodpovědět následující otázky:

1) K jaké příležitosti šperk kupuji?

Má být šperk dárkem k narozeninám, Vánocům, nebo Valentýnu? Chystáte se požádat svou partnerku o ruku? Máte výročí svatby a chcete pro ni vybrat výjimečný dárek? Okolnosti budou mít zásadní vliv na volbu šperku, zcela jistě zvolíte jiný prsten k Valentýnu a k zásnubám.

2) Jaký je vkus mé partnerky? Kdy může šperk nosit?

Zamyslete se nad tím, jaký druh a v jakých situacích Vaše partnerka ráda šperky nosí. To samo o sobě může hodně vypovědět o jejím vkusu. Můžete také partnerku pozorovat při návštěvě klenotníka, při listování časopisem se šperky a pokusit se tak vysledovat, jak reaguje a co by ráda na sobě nosila.

3) Jaký typ šperku zvolit?

Náušnice patří k nejoblíbenějším šperkům, můžete je vidět snad na každé ženě. Jsou praktickým, elegantním každodenním doplňkem.

Prsten je u žen také velmi frekventovaným šperkem. Většinou k sobě darování prstenu už ale poutá jisté kouzlo, vyjadřující lásku, symbolizující vztah a city. Darování prstenu často nebývá pouhým dárkem pro radost – měl by se dávat s jasnými úmysly, ať už je to vyznání lásky, nebo jako symbol závazku.

Přívěsek je většinou jemný šperk, který nejvíce ocení drobnější a často i trochu introvertnější ženy se smyslem pro detail. Přívěsek je vhodný i ke každodennímu nošení a je ovlivněn typem výstřihu nošeného oblečení.

Náhrdelník ženy nosí nejraději ve spojitosti s nějakou společenskou událostí a vybírají si ho především podle typu výstřihu svých šatů. Pokud šaty odhalují velkou část dekoltu, dopřávají si ženy výraznější náhrdelník.

Náramek je výborný módní doplněk, který se hodí ke každé příležitosti. Radost jím uděláte jistě i sportovně zaměřené ženě. Pro příjemné a komfortní nošení náramku je dobré, aby jeho obvod byl přibližně o 10 mm delší než je obvod zápěstí partnerky.

Univerzální rada se nazývá dárkový poukaz, který pak darujte své milované, a ona už si ten pravý šperk jistě vybere. Alternativní možností je zvolit celý set šperků ze stejné kolekce, který obsahuje sladěnou kombinaci prstenu, náhrdelníku nebo přívěsku a náušnic, případně jednotlivé šperky ze stejného setu postupně dokupovat k různým příležitostem a potěšit tak dámu několikrát za rok.

4) Jaké jsou mé finanční možnosti?

Vyberte si šperk v rámci Vašich finančních možností, nastavte si maximum a toho se držte. Pamatujte, že darujete emocionální hodnotu, kterou šperk představuje, nikoliv částku, za kterou jste šperk koupili. Prodávající Vám rád s výběrem dárku ve vybrané cenové kategorii pomůže a bude se snažit vyhovět Vašim potřebám.

5) Z jakého kovu má být šperk vyroben?

Měl byste zvážit její preference, cenu daného kovu a zamyslet se nad tím, zda bude takový šperk partnerce slušet. Můžete například nahlédnout do její šperkovnice a podívat se, jaký kov upřednostňuje. V neposlední řadě se musíte přesvědčit, že dáma není na vybranou slitinu kovu alergická. Typické příklady slitin, ze kterých jsou šperky vyráběny:

Chirurgická ocel:  Velmi levná varianta, nezpůsobuje alergické reakce a neoxiduje. Na drahou stranu není vnímána jako luxusní zboží, nehodí se pro zásnubní prsteny. Tento kov neurazí, ale ani nenadchne.

Stříbro: Příznivá cena, jemný bílý lesk, ale má nižší odolnost, než zlato. Může způsobovat alergické reakce kvůli přítomnosti niklu ve slitině.

Zlato:  Vysoký lesk, populární volba pro luxusní šperky, vyšší odolnost, než u stříbra a možnost více barevných variant (bílé, žluté, růžové). Se zlatem se samozřejmě pojí vyšší cena než u stříbra. Nejčastěji se setkáváme se 14 a 18 karátovou ryzostí zlata.

Platina: Výborný kov po chemické, vizuální i mechanické stránce, 100% hypoalergenní (nezpůsobuje alergické reakce). Platina je odolnější materiál než zlato, nicméně nevýhodou však je jeho podstatně vyšší cena.

6) Chci šperk osadit diamanty, drahokamy, nebo kombinací obou možnosti?

Diamanty jsou věčné, nadčasové a jejich lesk je nepřekonatelný. Zároveň se hodí téměř do každého šperku, s diamanty nemůžete udělat krok vedle. Diamanty jsou oproti typickým barevným drahokamům hodnotnější, i když například safíry nebo smaragdy vysoké kvality mohou cenově diamantům konkurovat. Je to tedy především otázka vkusu a možností. Pro mnoho žen diamanty ničím nenahradíte. Jiné dámy mohou preferovat svěží barvy drahokamů, které mohou šperk oživit. Pokud chcete přidat trochu barevné svěžesti do šperku, ale nechcete se vzdát diamantu, máte dvě možnosti – doplnit drahokam několika menšími diamanty, nebo zakoupit barevné diamanty, které jsou dnes stále žádanější. Volba je jen na Vás. Jaký tvar a styl by měl šperk mít? Co by měl o své majitelce vypovídat?

7) Ženy chtěly být vždycky krásné a něčím výjimečné. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je nosit šperky. Je zajímavé, že tento způsob zkrášlování se za několik tisíciletí prakticky nezměnil. Šperky jsou krásné a vždy představují určitou hodnotu, díky níž jsou tolik ceněné. Právě díky této hodnotě se náhrdelníky, náušnice, náramky a mnoho dalšího dává na obdiv prakticky při jakékoliv příležitosti. Je pravdou, že jsou lidé, kteří se na špercích vyloženě potrpí, a jsou i lidé, kteří nosí šperky až při opravdu význačných událostech. Kdykoli na sebe žena vezme šperk, tak o ní něco vypovídá. Můžeme zde zmínit například zařazení ve společenském žebříčku. Diamantový náhrdelník jistě bude působit ve společnosti jiným dojmem než ocelový přívěsek na koženém řemínku.

Pro každodenní nošení bývají lepší nenápadnější šperky, které spíše dotvářejí celkovou image a nestrhávají na sebe příliš pozornosti. Pro významnou společenskou událost si lidé rádi berou to nejlepší, co mají pro co nejlepší dojem a podporu sebevědomí. Velikost a tvar šperků tak závisí na zvoleném oblečení a viditelných místech, které šperky vkusně doplní.

8) Jaký tvar kamene zvolit? Kolik kamenů by měl šperk obsahovat?

Při volbě kamenů (ať už diamantů, či drahokamů) vyberte variantu, o které si myslíte, že se v ní dáma bude cítit nejlépe. Můžete vybrat šperk s jedním „solitérním“ kamenem, nebo ho můžete doplnit několika menšími. Alternativně můžete šperk nechat posázet mnoha malými kamínky. Pokud volíte variantu s větším centrálním kamenem, popřemýšlejte nad volbou jeho tvaru. Kámen může být ve tvaru tradičního kulatého briliantu, oválu, čtverce, kapky, srdíčka… dokonce existují na trhu i diamanty ve tvaru koňské hlavy! Vybírejte pečlivě.

9) Znám správnou velikost šperku? (Především pro prsteny)

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému momentu, kdy zjistíte, že darovaný šperk je dámě příliš malý, nebo naopak příliš velký, doporučujeme nejprve velikost ověřit. Tipy pro určení správné velikosti prstenu naleznete v našem článku zde.

10) Kdy chci šperk dámě předat?

V neposlední řadě je třeba také vzít v úvahu, kolik času máte, než bude třeba šperk předat. Pokud plánujete předání na několik měsíců dopředu, můžete si objednat šperk na zakázku, který bude vyžadovat delší dobu na zhotovení. Naopak, pokud máte na obstarání a darování šperku týden, bude lepší, pokud vyberete některý již z existujících exemplářů.

DIC ŠPERKY vše, co potřebujete vědět o diamantových špercích