Nejčastější otázky

1) Je nějaká souvislost mezi karátem u zlata a u drahých kamenů?

Ne, jedná se pouze o shodu pojmů. U zlata představuje karát poměrnou část zlata, obsaženou ve slitině. Tzn., že ryzí - čisté - zlato se označuje jako 24karátové. S ryzostí klesá i počet karátů v označení zlata. Pro šperkařské účely se užívá zlato 18karátové(značené také 750, tj.750 dílů zlata na 1000 dílů slitiny), které obsahuje 75 % zlata ve slitině, a zlato 14karátové (značené také 585), které obsahuje 58,5 % ve slitině. Na výrobu lacinějších šperků se v cizině také používá zlato 8karátové (označení 333), které obsahuje pouze 1/3 zlata ve slitině. Šperky z tohoto zlata jsou velmi levné, ale nižší kvality a mají vyšší pravděpodobnost, že vyvolají alergickou reakci kvůli vyššímu podílu niklu nebo mědi ve slitině. Karát u drahých kamenů představuje váhovou jednotku. Tento název pochází z arabských tržišť, kde se používala pro vyvažování drahých kamenů semena karobu (chlebovníku). Slovo je odvozeno z italského slova „carato“, které vzniklo z řeckého „kerátion“, což označuje semena karobu (doslova znamená „malý roh“ – což je tvar plodu karobu). 1 karát u drahých kamenů představuje váhu 0,2 gramu. Tudíž 5karátový kámen váží 1 gram.

2) Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?

Diamant je přírodní nerost, surovina, která se dále zpracovává. Briliant je typ diamantového brusu.  Ve své kulaté podobě je tvarem, který si lidé obyčejně představí pod pojmem diamant. Je třeba dodat, že navzdory tomu, co si většina lidí myslí, briliant nemusí být nezbytně kulatý – například pear shape („kapka/hruška“), heart shape („srdce“), nebo marquise shape („markýza“), jsou také briliantové brusy. Kulatý briliant se skládá z malých, přesně vybroušených plošek - 57 faset (58, pokud je kaleta, „špička“ diamantu fasetovaná) U tohoto typu brusu je maximálně využito optických vlastností diamantu. Dokonale vybroušený kámen odráží až 99 % dopadajícího světla. Z tohoto důvodu je takovýto kámen „nejživější" a je na trhu nejvíce ceněn.

3) Proč má zlato různé barvy?

Barvu zlata určuje obsah a složení jednotlivých příměsí ve slitině. Na příklad, bílé zlato je slitina zlata, niklu a palladia, růžové zlato obsahuje měď. Jiné prvky, které jsou typicky používané ve zlatých slitinách jsou stříbro a rhodium. Jelikož je 24karátové zlato z 99% ryzí zlato, vyskytuje se pouze ve žluté barvě.

4) Je karátový diamant dvakrát větší než ½ karátový?

Karátový diamant briliantového brusu má průměr 6,5 mm a výšku 3,9 mm. ½ karátový kámen má průměr 5,2 mm a výšku 3,1 mm. Z tohoto vidíme, že dvakrát těžší diamant má pouze nepatrně větší rozměry. Nejsnazší je si zapamatovat, že diamant o váze 0,1 ct má průměr 3 mm a 1ct diamant průměr 6,5 mm, vše ostatní je „něco mezi". Tyto rozměry vždy na první pohled odhadnete a nikdy při letmém posuzování kamene nebudete vypadat jako absolutní laik. Pokud posuzujeme cenu, tak ani v tomto případě se nedá mluvit o přímé úměře, dvakrát větší kámen zcela určitě není dvakrát tak drahý. Naopak, jednokarátový kámen je mnohonásobně dražší, než půlkarátový. Pro představu, cena ceníku Rapaport pro 0,5 D IF (Červenec 2014) je 8 700 USD za karát (tj. 4 350 USD za 0,50 D IF), stejná barevná kombinace, ale o váze 1 ct odpovídá 27 500 USD za karát. To je více než šestinásobně vyšší cena!

5) Lze určit parametry diamantu zasazeného ve šperku?

Odborník je i u takového diamantu schopen poměrně přesně určit jednotlivé parametry. Hmotnost lze přepočítat dosti přesně pomocí hlavních rozměrů kamene (dají-li se ovšem u šperku změřit), přibližnou čistotu zkušené oko většinou pozná i přes snahu překrýt některé nedostatky zlatem – může to však být i velmi náročný úkol, v závislosti na nosiči. Obtížněji se posuzuje barva, zde si většinou objektivní znalec stejně jako v případě čistoty nechá malé rozmezí. Solidní firmy, prodávající diamantové šperky, však dodávají tento klenot již s certifikátem, který posuzuje použitý kámen před jeho zafasováním, tudíž absolutně přesně. Zkušený zlatník umí vyzvednout přednosti použitého kamene a naopak zakrýt lehké nedostatky, tudíž šperk tvoří s kamenem jednotu.

DIC ŠPERKY vše, co potřebujete vědět o diamantových špercích